TFS – (Team Foundation Server)

TFS Team Foundation Server takım çalışması gerektiren işlerde takım üyelerinin birbirleriyle entegreli bir şekilde aynı ortamda çalışabilmesine imkan sağlayan microsoft ürünüdür. TFS ile ekipteki çalışanların benzer veya farklı projeler üzerinde çalışılabilmesine olanak sağlanır. TFS ile bir proje yetkisi olan herkes tarafından kopyalanarak kullanılabilir ve yapılan değişiklikler TFS ‘in çalışma mantığıyla sistemi bozmayacak şekilde projeye check-in edilir. TFS aynı anda birden fazla kişinin bir proje üzerinde çalışabilmesine olanak vermesi ve herkesin projelerini toplayacağı bir alan oluşturması sebebiyle zaman ve maliyet açısından kurum için çok faydalıdır.

TFS’in mimari yapısı Client(İşlemci), Application(Uygulama), Data(Veri) katmanı olarak 3’e ayrılır. Client katmanında projenin oluşturulması, yönetimi proje elemanlarının oluşturulması ve depolanmasının sağlandığı istemcide yapılan işlemciler gerçekleştirilir.Uygulama katmanındaki web serviceleri kullanarak kullanıcının isteklerine cevaplar verir. Client katmanının erişimi için Asp.Net Web servislerinin sunulduğu uygulama katmanında Team Foundation Web Service Api’leri bulunur. Uygulama katmanı ayrıca bir web portalı ve Windows SharePoint Servisler tarafından hazırlanan bir web deposu bulundurur.Team project Portal denilen bu portal projelerin TFS tarafından yönetilip gerçekleştirilecek değişikliklerin bir merkez tarafından denetlenmesini sağlar. TFS client tarafının doğrudan veritabanına bağlanmasına izin vermez.Bunun için database işlemlerini datalayer da gerçekleştirir.Client bir işlemi gerçekleştireceği zaman application katmanındaki web servisler aracılığıyla data katmanından veriyi alıp o şekilde işlemi gerçekleştirir. TFS işlemlerine geçmeden önce kurulumundan tfs.visualstudio.com dan teamprojecti indirerek Connect to Team Foundation Server denilerek gelen ekranda Servera tıklanarak visualstudio giriş urlsi ile visuala eklenebilir.

TFS kurulumu yapıldıktan sonra daha önce oluşturulan tüm projeler gözlenebilir. Ancak projeleri görüntüleyebilmek ve değişiklikler gerçekleştirebilmek için öncelikle projeleri get specific version ya da get latest version ile projeyi locale yuklememiz gerekir. bu yuklemeden sonra proje bilgisayarınıza “check-out”lanmış oluyor ve siz istediğiniz projeleri düzenleme hakkına erişmiş oluyorsunuz. Bu projeleri visual studio’da açmış olduğunuz solution’a eklemek için add -> existing projects diyerek localden projeyi seçip üzerinde işlemler yapılabilir. Yapılan işlemler bir probleme sebebiyet verdiyse bu değişiklikler undo project changes denilerek geri alınabilir. Proje üzerinde yapılacak işlemler doğru bir şekilde sonuçlandırılmış ve TFS ortamına eklenmesine karar verildiğinde ise proje “check-in”lenerek TFS ortamına atılmış olur.

Ayrıca benzer amaçlar için kullanılan Subversion teknolojisi ile ilgili bir başka yazıya da buradan  erişebilirsiniz.

Leave a Reply