FARK VAR

İlk iki yazım Bilgisayar Mühendisliğini seçme hikayemdi.Şimdi de üniversiteye gelerken üniversiteden beklenenler ve üniversitede bizi bekleyenler arasındaki farkı yazmak istiyorum.

1-Lisede hep 300-400 kişilik amfilerde ders göreceğiz sanırdım.Üniversiteye gelince yeraltı bir hazırlık sınıfından sonra Sadece ilk seneki bi iki dersi amfide görüp sonrasında lisedeki tarzda dersliklerde ders görürsün.

2-Lisede hocaların sürekli söyledikleri “oğlum şimdi günde 7-8 saat çalışın üniversitede dersler çok kolay “eşeği bağlasan mezun olur” “lafına inanıp da gelirsen üniversiteye gelince sudan çıkmış balığa dönersin.(bknz->Hazırlık ilk senem:) )

3-Lisede hep kampüste uzanan öğrenciler,gitar eşliğinde parçalar söyleyen gruplar gösterilirdi.Yok öyle bişey arkadaş en kral muhabbet “kanka akşama maç var gelcen mi”  ya da  istanbuldaysan  adalar , piknik mevzuları var tabi 🙂

4-Lisede formül kaplı tahtalar ve önünde saçları dağınık ;hafif düşük gözlükleriyle ders anlatan hoca resimleri görürdük.Üniversiteye geldik tahtadan çok projeksiyon kullanan hocalar;hiç te saçları dağınık olmayan,gözlük takmayan liseden farkı daha özgür ve öğrenciyle biraz daha mesafeli olan hocalarla karşılaştık(mesafeyi biraz kaldırmış sayılsam da her zaman kendini hissettirir. ).

5-Bi de özellikle üniversite dizilerinin gazıyla üniversitede “tüm erkeklerin birer günümüz dizileriyle bir Çağatay ya da tüm kızların en az bir Hazal Kaya ” olduğu beklentisi var ya öyle bişeyde yok.Lisede okuduğunuz arkadaşlarınızın benzerleri sadece lise formalarını çıkarıp,daha “güzel” giyinirler.Hele ki  mühendislik öğrencisiysen sakın “olum Çağla Şikel de mühendislik okumuş lan ” diyerek beklentiyi arttırma(Çift taraflı 😉 ). FAZLASINI  BEKLEME !

6-Bir de eğlence kısmı var ki tam bi muamma.Üniversite gelirken olum partiler,gezmeler, konserler falan fena eğlencez lan diye düşünürsün.Oysa ki parti yerine gecelerini pesle ya da filmle geçirirsin.Tüm sene bahar şenliklerini beklersin onda da beklediğini bulamazsın 🙂

Peki hiç mi yok beklentilerle örtüşen.Tabi ki var üniversiteye git bol bol uyursun derler ve oyle olur,tüm dönem uyuyup final dönemi çalışsırsın derler ve oyledir(Bi kısmı tam olmasa da )

Yazacak daha çok şey var ama uzun internet ortamında uzun yazılara karşıyım.En azından etkisinin az olduğunu düşünüyorum.Devamı belki ikinci bir yazıda artık .

HERŞEYE RAĞMEN ÜNİVERSİTE HAYATI HERKESİN YAŞAMASINI İSTEDİĞİM GÜZEL BİR DONEMDİR..

4 Comments on FARK VAR

 1. zubizaretta
  6th June 2012 at 8:47 pm (12 years ago)

  Güzel bir yazı. (sanırım madde 2’de ki -sudan dönmüş balık- değil de “sudan çıkmış balık” olması lazım 🙂

  Reply
 2. Seydi Alkan
  6th June 2012 at 8:55 pm (12 years ago)

  Bir hocamın da sitesinde dediği gibi “hemen düzeltiyorum” 🙂

  Reply
 3. kankaa
  19th June 2012 at 7:08 pm (12 years ago)

  Güzel paylaşım. Gerçekleri yazmışsınız 🙂

  Reply

Leave a Reply