Akıllı Saat Pazarının En Yenisi : Apple Watch

Akıllı saat bir bilgisayar sistemi ile entegre edilmiş kol saatidir. Akıllı Saatler Akıllı cep telefonları ile entegre olarak  bluetooth üzerinden çalışır. Akıllı telefonlardan sonra trend haline gelen Akıllı saatler klasik bir saate ek olarak telefon görüşmelerinden, mail kontrollerine sosyal paylaşımlardan çeşitli mobil uygulamaların kullanılabilmesine kadar akıllı telefonlardaki bir çok kullanıma olanak veriyor.

Şimdi bu yazıya ilham olan ve bana da nedir bu diyip basın toplantısını izleten Apple Watch’lerden biraz bahsetmek istiyorum.

Öncelikle diğer akıllı saatlerde olan bir çok özelliğe sahip Apple Watch. İphone uygulamalarına göre daha basit ve az sayıda uygulama kullanılabiliyor apple saatlerinde. Sosyal ağlarda da telefon uygulamalarındaki tüm özellikler bulunmayabiliyor. Ancak basit haliyle uygulamara erişilebilip paylaşımlar yapılabiliyor. Sağ tarafındaki  Digital Crown diye adlandırılan pimle –klasik saatlerdeki saat ayarlama yeri- uygulamalar arasında rahatça geçiş yapılabiliyor. Dokunmatiğe alışan kullanıcı için yeniden butonvari bir işlem hayatımıza girmiş oluyor. Sunumda apple watch üç kategoride ele alınıyor: Saat , iletişim ve fitness.

Anlık zaman bilgisiyle hava durumu kontrol edilebiliyor. Ajandaya notlar alınıp ajanda düzenlenbiliyor. Kalp atış hızına bakılabiliyor.

İletişim olarak değinilen konular ise bizim sosyal ağlardan aşina olduğumuz iletişim yolları. Ağımızdaki insanlarla mesajlaşabilir, telefonla görüşebiliyoruz. Sunumda yapılan görüşmeler çok iyiydi J Emailler kontrol edilebiliyor. Digital Crown ile çok sayıda uygulamanın bulunduğu ekranlar arası geçiş yapılabiliyor.  İnternet sayfalarında gezinebilir, sosyal ağlarınızı kontrol edebiliyorsunuz. WatchKit  ile sesli komutlarla apple watch kontrolleri yapılabilir. Örneğin İstanbul’da hava durumu nasıl olacak şeklindeki konultarla sonuçları dönüyor. Ayrıca yine apple ürünü apple pay’ın geçerli olduğu yerlerde apple pay ile ödeme apple watch ile ödeme yapılabiliyor. Apple watch ile evinizin kapısını kilitleyebilir, garajınızdaki kameradan garajınızı kontrol edebiliyorsunuz.

Bir çok uygulamanın  sağladığı fitness ölçümlerini de apple watch üzerinden yapabiliyorsunuz.

Watch, Watch Sport ve Watch Edition olmak üzere 3 farklı model ile satışa sunalacak. Ancak modellerden daha çok konuşulan şey her sene yenilenecek bir teknoloji için istenilen fiyatların doğruluğu. Çünkü 349$ dan başlayan fiyatlar modele göre 17 bin dolara kadar yükselmekte.

2014’te 7 milyon’a yakın satış yapılan Akıllı Saat pazarında bu fiyatlarla ne kadar bir yer kaplayacağını önmüzdeki günler gösterecek.

Apple Watch ‘ın avantajları’ndan bahsedecek olursak;

Gün içerisinde size harekete itecek uygulamaların olması, günü daha iyi şekilde organize etmek isteyenler için faydalı olabilir. Fitness verilerinin elde edilmesinde de bireysel çalışanlar için kolaylık sağlayacaktır.

Akıllı Saatler pazarında Samsung lider olsa da bu pazarda sadece Samsung yok. Apple Watch’ın Samsung dışında Sony SmartWatch 3, Garmin Vivoactive,  LG G Watch R, Samsung Gear S, Pebble Time gibi güçlü  alternatifleri de var.

Apple Watch ilk etapta Avustralya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hong Kong, Japonya, İngiltere ve ABD’de satışa sunulacak.

Kaynak : http://www.forbes.com/

Leave a Reply